Dyski twarde – magazyn Twoich danych

Bez nich nie byłoby możliwości przechowywania na naszych komputerach danych – dyski twarde. Coraz większe pojemności odpowiadają rosnącemu zapotrzebowaniu na miejsce służące do zapisu różnych informacji. Każdy z nas zapewne przechowuje w komputerze dokumenty, zdjęcia, muzykę czy filmy.

Dyski twarde SSD znacząco różnią się konstrukcją od HDD.

Dyski twarde – dwa główne rodzaje

Na tą chwilę na rynku znaleźć możemy dwa rodzaje dysków twardych – HDD i SSD. Pierwsza konstrukcja jest starsza, ale dzięki ciągłemu unowocześnianiu zapewnia zadowalającą szybkość odczytu i zapisu danych. Wykorzystuje ruchome elementy, wśród których najważniejsze są głowica oraz talerz, na który trafiają nasze pliki. Dyski twarde w tej wersji to obecnie najbardziej korzystny stosunek ceny do oferowanej pojemności. W nośnikach drugiego rodzaju wyeliminowano elementy ruchome. Podstawą ich konstrukcji jest pamięć flash. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest szybszy, niż w przypadku dysków HDD, dostęp do danych.

Dysk twardy HDD wyposażony jest w talerz i głowicę.

Jaki dysk twardy wybrać?

Przede wszystkim pojawia się pytanie o zastosowanie komputera. Jeśli będziesz używać tego sprzętu w domu, do prostych zastosowań, dysk talerzowy oferuje zadowalającą prędkość w przystępnej cenie. Pomieści więcej danych, niż porównywalny cenowo dysk SSD. Jednak jego „młodszy brat”, ze względu na brak elementów ruchomych, będzie zapewne bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W zastosowaniach profesjonalnych bardzo dużą zaletą dysków twardych SSD jest szybkość odczytu i zapisu.