Kontroler WLAN – sprawna praca sieci bezprzewodowej

Jeżeli w Twojej firmie wykorzystywane jest wiele sprzętu mobilnego, korzystającego z sieci bezprzewodowej, warto zainstalować kontroler WLAN. Usprawni on przepływ danych i zarządzanie Access Point’ami.

Przykładowy kontroler WLAN firmy Cisco.

Kontroler WLAN – do czego służy?

Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest przejęcie zarządzania nad znajdującymi się w sieci punktami dostępowymi. Kontroler WLAN jest w stanie obsłużyć niezbędne operacje przełączania, routingu, a także posiada zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Nie będzie więc problemu ze zmianą kanałów dla danego punktu (przydatne w momencie pojawienia się zakłóceń), zrywaniem połączeń i konfiguracją. Wszystko co dotyczy WiFi wykonywane jest w ramach jednego urządzenia – kontrolera WLAN.

Kontroler WLAN - widok z tyłu urządzenia.

Kiedy i dlaczego warto?

Problem stworzenia rozległej, sprawnie działającej sieci bezprzewodowej dotyczy zwłaszcza firm pracujących w dużych biurach i wykorzystujących wiele urządzeń mobilnych. Konieczność zainstalowania wielu punktów dostępowych, ryzyko zakłóceń pochodzących z sieci w sąsiednich lokalach, wymaga zastosowania rozwiązania, które pozwoli na łatwiejszą i dynamiczną konfigurację parametrów naszego WiFi. Tutaj z pomocą przyjdzie właśnie kontroler WLAN. Warto przemyśleć inwestycję w produkty najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych, znanych na rynku od lat producentów. Dzięki długiemu doświadczeniu zapewne przygotowały oprogramowanie umożliwiające łatwą i sprawną konfigurację. Pracownicy nie będą narzekać na problemy z siecią, zrywanie połączeń oraz komplikacje podczas zmian access pointa.