Arduino – co potrafi ta popularna platforma

Miłośników elektroniki i robotyki w Polsce nie brakuje. Trudno się dziwić, bowiem jest to dziedzina dająca dużo satysfakcji i ciągle się rozwijająca. Technologia idzie do przodu, a z nią coraz ciekawsze nowinki techniczne z zakresu informatyki i tworzenia urządzeń. Ostatnio dużą popularnością cieszą się minikomputery, które są idealne zarówno do nauki, jak i zastosowań przemysłowych. Przodują tutaj arduino i raspberry pi. Są to platformy i płytki, które mimo niewielkich rozmiarów, dają ogrom możliwości.

Arduino – oczywisty wybór technologii?

Dzisiaj skupiamy się na pierwszym z nich – arduino podbija rynki na całym świecie. Dlaczego zyskuje taką popularność? jest kilka powodów. Po pierwsze, walor edukacyjny. To moduły, który świetnie nadają się do nauki programowania i tworzenia płytek elektronicznych. Dzięki prostej i zwartej budowie oraz intuicyjnemu interfejsowi, zyskujemy narzędzie dobre dla amatorów i profesjonalistów. Kolejną zaletą jest uniwersalność. Arduino sprawdza się w zaciszu domowym, do nauki, ale też w zastosowaniach komercyjnych. Wiele firm korzysta z płytek tego typu, by sterować urządzeniami. Wysoka wydajność i możliwość adaptacji cieszą wytwórców i sprzedawców.

elektronika

Minikomputery – zastosowania i ceny

Można by pomyśleć, że takie zalety będą zmuszały do głębokiego sięgnięcia do portfela, ale to nie do końca prawda. Podstawowe moduły Arduino to koszty rzędu 100-200 złotych. Cena jest zależna od rozbudowania płytki i wejść jakie posiada. To nie jest wielki koszt, a może się przydać w wielu sytuacjach. Ważne by znaleźć sklep, który oferuje zarówno podstawowe elementy, jak i rozszerzenia czy wyświetlacze, które często są potrzebne. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia tego rozwiązania. Arduino zarówno bawi, jak i edukuje. I to od nas zależy w czym będzie najlepsze.