Spawanie TIG – jakość i precyzja

Spawanie TIG to jedna z najpopularniejszych metod spawania dostępnych na rynku. Chcieliśmy przybliżyć sam proces łączenia pod wpływem ciepła, a także przedstawić zakres zastosowania tego typu operacji. A jest on naprawdę szeroki! Spawanie tego typu pojawia się przy produkcji wielu elementów, które spotykamy na co dzień – wystarczy wymienić przemysł samochodowy, zabawki czy elementy meblowe. Sama budowa domu to notoryczne napotykanie elementów łączonych tą techniką.

Spawanie TIG – obszar zastosowania

Przemysł od lat korzysta z niesłychanych zalet spawania. Spajanie pod wpływem ciepła umożliwia nam uzyskanie trwałego połączenia, które wytrzyma latami, nawet pod dużym obciążeniem. Pierwsza kwestia, która się nasuwa to pytanie co możemy spawać. Lista jest szalenie długa i obejmuje głównie wszelakie stopy metali. Stal nierdzewna, czarna i aluminium to najczęstsze materiały, ale tutaj nie kończy się zastosowanie. Tworzywa sztuczne również da się łączyć poprzez wpływ temperatury – trzeba oczywiście odpowiednio skonfigurować parametry i metodę, by było to możliwe. Co więc wyróżnia spawanie TIG? jest to metoda z użyciem nietopliwej elektrody wolframowej i zapewnia niesamowitą jakość i czystość spoiny. Jej udoskonalanie było wielkim krokiem w przemyśle i po dziś dzień jest chętnie wybierana, nawet przy wielkich produkcjach.

spawanie TIG

Domowe spawalnictwo – czy istnieje?

Pozostaje jednak pytanie czy ot tak każdy może wziąć spawarkę do ręki i położyć idealną spoinę. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ale jedno jest pewne – żeby spawanie TIG przebiegało idealnie, potrzebne jest doświadczenie. Wykwalifikowany spawalnik od razu rozpozna dzieło obytego w temacie pracownika. Do takiego procesu najlepiej wcześniej przygotować elementy – oczyścić je i ewentualnie wstępnie obrobić krawędzie. Warto też zainwestować w dobrą maszynę. Na domowe potrzeby nie trzeba być certyfikowanym spawaczem, ale warto zasięgnąć rady u osób, dla których spawanie TIG to codzienność. Powodzenia!