Kryptografia – Co to jest?

kryptografia - co to jest

Na początku tego artykułu, warto wyjaśnić co to jest kryptografia i jakie jest jej zastosowanie. Warto, również wspomnieć, że wyróżnia się dwa rodzaje kryptografii m. in. asymetryczna oraz symetryczna. W XXI wieku wiele dla nas ważnych informacji takich jak konta bankowe, aplikacje mobilne są zabezpieczone hasłem. Niestety większą część tych zabezpieczeń jest łatwo złamać. Rozwiązaniem na to są zabezpieczenia oparte o kryptografię.

Więcej o kryptografii

Kryptografia to gałąź wiedzy, która skupia się na przekazywaniu informacji w najbezpieczniejszy sposób, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Kryptografia to jedna z dziedzin kryptologii, która opiera się, również na informatyce, matematyce, inżynierii oraz bezpieczeństwie komputerowym. Kryptografia ma za zadanie zabezpieczyć przekazywane informacje, jedynym sposobem na ich odczytanie będzie posiadanie odpowiedniego klucza w innym przypadku wiadomości będą widoczne jako ciąg znaków.

Jakie jest zastosowanie kryptografii?

Kryptografia wykorzystywana jest głównie w wojsku, jednostkach specjalnych, administracji publicznej, bankowości oraz dyplomacji. Przykładowym zastosowaniem jest zabezpieczenie sprzętu hasłami, zapewnienie bezpieczeństwa podczas internetowych transakcji płatniczych, kontrola dostępu do pomieszczeń lub zasobów informatycznych. Głównym zastosowaniem tej dziedziny jest przede wszystkim zabezpieczenie danych przed atakami cyberprzestępców, którzy chcą wykraść dane dla najczęściej korzyści materialnej.