Zawory do gazu – jak są zrobione?

Zawory do gazu to najczęściej tzw. kurki, czyli zawory kulkowe. Jest to niezbędny element każdej instalacji. Armatura zaporowa umożliwia regulowanie przepływem poprzez jego otwieranie i zamykanie na każdym etapie łańcucha instalacji, w zależności od potrzeb. W praktyce umożliwia to prowadzenie prac konserwatorskich oraz remontowych bez potrzeby wyłączania całej nitki. Zawory takie składają się z korpusu, gniazda z kulą, ręcznego napędu (w formie dźwigni prostej lub kołowej) a także wałka zwrotnego.

Zasada działania kurków gazowych

zawór do gazuZasada działania zaworu do gazu jest w istocie bardzo prosta. Kula umieszczona w rurze ma wydrążony w środku otwór. Obrót tejże kuli o 90 stopni sprawia, że wloty otworu stykają się ze ścianami rury, w efekcie przepływ jest zablokowany. Daje to także możliwość regulacji stopnia przepustowości poprzez manipulowanie powierzchnią niedotykającą ścian orurowania. Kurki stosowane są nie tylko w gazownictwie, ale też we wszelkiego rodzaju armaturze: przy kanalizacjach, instalacjach solarnych czy systemach ogrzewania. W zależności jednak od przeznaczenia, muszą być wykonane z innych, specjalnie do tego przystosowanych materiałów.

Z czego są wykonane zawory do gazu?

Zawory do gazu powinny być wykonane z mosiądzu, a dokładniej stopu CW617N. Aby zapewnić całkowitą szczelność, kula umieszczona wewnątrz musi być chromowana i dodatkowo pokryta teflonem. Specjalne uszczelnienie potrzebne jest też na trzpieniu, może to być guma NBR70. Dźwignie wykonuje się najczęściej proste ze stali ocynkowej i pokrywa tworzywem sztucznym koloru żółtego. Jest to uniwersalne oznaczenie instalacji gazowych, dzięki czemu można je odróżnić od innych typów armatury!