Chemsorb 1505

Technologia filtracji za pomocą węgla aktywnego takiego jak Chemsorb 1505 jest powszechnie stosowana w urządzeniach oczyszczających powietrze i wodę.

Skąd się wziął Chemsorb 1505 – historia węgla aktywnego

Obecnie używamy węgiel aktywny taki jak Chemsorb 1505 w urządzeniach filtracyjnych o krytycznym znaczeniu, jak na przykład respiratory powietrza oddechowego, jednak historia zastosowania węgla aktywnego jako filtr jest znacznie dłuższa. Adsorpcyjne właściwości węgla aktywnego znane były już 2000 lat temu, kiedy używano go do usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Mimo to dopiero początkiem XX wieku zaczęto produkować go w sproszkowanej postaci, którą można było sprzedawać na rynku. Niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym, które zapoczątkowało gwałtowny wzrost produkcji węgla aktywnego, był wybuch pierwszej wojny światowej i związana z tym konieczność poszukiwania skutecznego środka chroniącego drogi oddechowe, oczy i skórę twarzy przed destrukcyjnym działaniem gazów bojowych stosowanych na polu walki. W 1915 roku opracowano pierwszą maskę z filtrem węglowym, która stała się elementem wyposażenia każdego żołnierza państw ententy.

Chemsorb1505

Jak działa Chemsorb 1505?

Jednym w głównych zastosowań dla węgla aktywnego są filtry będące podstawowym komponentem urządzeń oczyszczających powietrze lub wodę. Filtry węglowe zawierają małe kawałki węgla, którego skuteczność wynika z jego porowatej powierzchni. Głównym sposobem, w jaki węgiel aktywny odfiltrowuje daną substancję, jest adsorpcja fizyczna. Gdy ciecz lub powietrze wchodzą w kontakt z węglem, siły międzycząsteczkowe wciągają i przyklejają zanieczyszczenia do milionów porów na jego powierzchni. W ten sposób działa również Chemsorb 1505 dostępny w naszej ofercie!