Kolano wentylacyjne – szczelne i trwałe

Wydaje się, że tak prosty produkt jakim jest kolano wentylacyjne przy dopasowanej średnicy zawsze będzie łatwo wybrać, niezależnie od producenta i ceny. Warto jednak zwrócić uwagę na powszechnie stosowane normy. Określają one prawidłowy sposób wykonania tego produktu.

kolano wentylacyjne na rysunku poglądowym, z najważniejszymi wymiarami

Kolano wentylacyjne – solidne i na wymiar

Ten element wentylacji musi spełniać bardzo proste wymagania – być bardzo trwały oraz generować możliwe małe opory przepływu – gdyż każdy zakręt na drodze powietrza jest dla niego swego rodzaju utrudnieniem. Dlatego też kolano wentylacyjne powinno być wykonane w oparciu o aktualne krajowe normy. Opisują one rodzaj materiału, jego grubość oraz kształt wyprodukowanego elementu. Jeżeli producent informuje o stosowaniu się do tych zaleceń, możemy mieć pewność co do jakości jego produktu. Dostępne karty katalogowe dokładnie informują o parametrach kolana – jego średnicy, promieniu skrętu, powierzchni i masie. Dzięki temu bez problemu uda się wybrać to odpowiednie dla naszego systemu wentylacji.

kolano wentylacyjne powinno pojawiać się w możliwie najmniejszej ilości miejsc

Konstrukcja wentylacji – duże wyzwanie

Warto stosować produkty, które spełniają aktualnie sugerowane lub obowiązujące normy. Oczywiście w razie potrzeby, po kontakcie z producentem, można zamówić kolano wentylacyjne o innych parametrach. Jednak przy standardowym wykonawstwie warto tego unikać, gdyż eksperci mogą zagwarantować jakość wyrobu wykonanego zgodnie z ogólnie przyjętymi normami.