Czym jest ekspander?

Ekspander jest to wszechstronne i praktyczne urządzenie treningowe składające się z uchwytów połączonych linkami gumowymi lub też linkami metalowymi (sprężynami). Może posłużyć nam do wielu rodzajów ćwiczeń wzmacniających różne partie ciała. A przy tym swoimi niewielkimi rozmiarami gwarantuje możliwość treningu nie tylko w domu, ale też niemal w każdym innym miejscu – również podczas wyjazdów! To, z pozoru proste, działanie wpływa znakomicie na mięśnie. Trening z jego wykorzystaniem może być początkiem przygody z ćwiczeniami pod obciążeniem.

Do czego służy ekspander?

Ekspandery wykorzystywane są przede wszystkim w treningu mięśni ramion i klatki piersiowej, ale wybrane kategorie tego typu urządzeń możemy wykorzystywać również w treningu mięśni nóg, wzmacniając przy ich pomocy mięśnie przywodzące i odwodzące ud czy kształtując pośladki. Co warte podkreślenia, ekspander jest znakowym przyrządem do rozgrzewki. Wystarczy kilka minut ćwiczeń z tego typu sprzętem, by dogrzać mięśnie i w ten sposób zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń właściwych z większymi obciążeniami.

ekspander

Rodzaje ekspanderów

Klasyczny ekspander z uchwytami i gumowymi lub sprężynowymi elementami do rozciągania – ten typ jest wybierany najczęściej. W zależności od wybranego modelu może posiadać regulację, wymienne elementy oraz może być stosowany do zróżnicowanych ćwiczeń. Ekspander w formie koła (ring) – ma kształt okręgu lub elipsy i posiada dwa komfortowe uchwyty. Jest polecany do treningów pilates. Ekspander w formie ósemki – składa się, podobnie jak model klasyczny, z uchwytów oraz linek, które są w środkowej części złączone, przez co tworzą kształt ósemki.