Systemy wizyjne – zastosowanie w przemyśle i automatyce

Zastanawiasz się jakie jest zastosowanie systemów wizyjnych w automatyce? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie nasz artykuł poświęcony temu tematowi. Ich główna rola w branży przemysłowej i automatyki to ocena jakości produktów, którą jak dotąd zajmował się człowiek. Teraz ten proces jest bardziej zautomatyzowany przez właśnie systemy wizyjne.

Z czego się składają systemy wizyjne i do czego służą?

Systemy wizyjne składają się z dwóch głównych elementów: jednostka obliczeniowa oraz kamera. Oprócz tego potrzebne jest jeszcze urządzenie, które przechwyci obraz z kamery, przetworzy i podda odpowiedniej analizie dotyczącej określonego zadania. Głównym zastosowanie systemów jest kontrola jakości produktów. Wszystko się odbywa za pomocą specjalnych czujników i kamer, które sprawdzają określone kontury przedmiotów, nadruki, numery seryjne, daty produkcji itd. Warto wspomnieć, że kontrole jakości można dokonywać na początku jak i na końcu linii produkcyjnej.

Odpowiednie ustawienie systemów

Ważna jest, również odpowiednia konfiguracja systemów wizyjnych i integracja z innymi urządzeniami. Za pomocą systemów możemy przekazywać informacje robotom na temat kształcie, orientacji czy ułożenia przestrzeni. Dzięki temu robot może szybciej i łatwiej zlokalizować przedmiot i przemieścić go w odpowiednie miejsce. Systemy wizyjne powinny być ogólnym wsparciem dla elementów całego procesu produkcyjnego.