Kolagen na stawy – czy to działa?

Problemy ze stawami dotykają setek milionów osób na całym świecie. Jak sobie z nimi poradzić? Jednym ze sposobów może być kolagen na stawy dostępny w formie suplementów diety. Czy jednak rzeczywiście jest skuteczny?

Czym jest kolagen i jaki wpływ ma na organizm?

Kolagen jest białkiem składającym się z aminokwasów. W praktyce stanowi strukturę stawów w około 70 proc., jest więc kluczowym składnikiem pozwalającym na to, aby stawy były zdrowe oraz elastyczne. Niestety wraz z wiekiem spada zdolność do jego produkowania, nie dziwi więc, że kolagen na stawy jest produktem, którego poszukuje coraz więcej osób. Liczą one bowiem na pozytywne efekty wynikające z jego suplementowania.

Czy kolagen na stawy rzeczywiście działa?

Jak wykazują badania naukowe, których wyniki opublikowano w roku 2014, suplement w postaci zhydolizowanego kolagenu może mieć pozytywny wpływ na produkowanie kolagenu i zmniejszanie stanów zapalnych właśnie w stawach. Efekty nie są jednak dostrzegalne od razu i najczęściej pojawiają się dopiero po kilku miesiącach przyjmowania danego preparatu. Czas suplementacji warto omówić jednak także z lekarzem.

Wciąż powstają kolejne badania na temat suplementowania kolagenu. Jednak na podstawie dostępnych danych można uznać, że jego przyjmowanie rzeczywiście może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie stawów, zwłaszcza u osób starszych, u których jego produkcja jest znacznie mniejsza.