Smog w Krakowie — jak wygląda sytuacja?

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Klimatyczne uliczki i przepływająca Wisła tworzą niesamowity klimat nie tylko dla mieszkańców, ale także licznych turystów. Jest jednak pewien wróg tego miasta i nie jest to bynajmniej smok Wawelski. Chociaż nazwa jest całkiem podobna. Ale dziś to smog w Krakowie stanowi poważny problem, z którym miasto musi sobie poradzić. 

Przyczyny smogu w Krakowie

Miasto usilnie próbuje walczyć ze smogiem, jednak nie jest to takie proste. Położenie Krakowa w niecce Wisły, a co za tym idzie, słaby przepływ powietrza, nie polepsza sytuacji. Czynniki geograficzne nie działają więc na korzyść miasta. Problem stanowi także powszechny system ogrzewania na paliwa stałe. A do tego, wszechobecne spaliny. To wszystko sprawia, że smog w Krakowie jest bardzo odczuwalny. A miasto znajduje się na jednej z niechlubnych pozycji rankingu WHO dotyczącego najbardziej zanieczyszczonych miejscowości. 

Miasto musi podjąć działania, żeby pozbyć się smogu w Krakowie.
Zwalczanie smogu w Krakowie to jedno z najważniejszych zadań miasta.

Co można zrobić?

Pomimo niesprzyjających okoliczności, warto wdrażać działania, które spowodują zmniejszenie smogu w Krakowie. Miasto pierwszy poważny krok podjęło w 2016 roku, kiedy przyjęło Ustawę Antysmogową. Od tego czasu zabronione jest używanie paliw złej jakości do ogrzewania. Kolejnym działaniem był także Program Ograniczania Niskiej Emisji. Władze miasta wprowadziły również możliwość bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas dni naprawdę złej jakości powietrza. Ale kluczowym aspektem jest oczywiście edukacja. Bo także nasze działania mają wpływ na stan smogu. Z pewnością warto śledzić, jak wygląda codzienna sytuacja, by nie narażać się na niekorzystne działanie.