Czy warto zdecydować się na operację wady wzroku?

Decyzja o poddaniu się operacji wady wzroku zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i oceny ryzyka przez pacjenta we współpracy z okulistą. Niemniej jendak operacja wady takiej jak krótkowzroczność inaczej miopia czy nadwzroczność (hipermetropia) lub astygmatyzm, może przynieść wiele korzyści dla pacjentów. W tym artykule opisujemy kilka zalet tego rodzaju zabiegu.

Zalety korekcji wzroku

okulary a operacja wady wzroku

Operacja wady wzroku może znacznie poprawić jakość życia pacjenta, zwłaszcza jeśli nosi on przez większość czasu okulary lub soczewki kontaktowe. Dzięki operacji pacjenci mogą cieszyć się lepszym widzeniem bez konieczności korzystania z okularów. Nie muszą już martwić się o ich utratę lub uszkodzenie, codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych czy ich konserwację. Mogą łatwiej wykonywać codzienne czynności, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji czy praca przy komputerze.

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na operację wady wzroku?

Przed operacją ważne jest, aby wada wzroku była stabilna przez odpowiedni okres czasu. Wady wzroku, takie jak miopia, często stabilizują się w okresie dorosłości. W przypadku osób młodszych, których wada wzroku może jeszcze ulegać zmianom, operacja może być odłożona do momentu, gdy wzrok ustabilizuje się. Pamiętaj, że przed operacją ważne będzie zarówno udanie się na wizytę konsultacyjną jak i przeprowadzenie pełnego badania oczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia oczu i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.