Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci to grzybicze zakażenie paznokci, które powoduje przebarwienia, pogrubienie i oddzielenie od łożyska paznokcia. Grzybica paznokci występuje u 10% populacji ogólnej, 20% osób w wieku powyżej 60 lat i 50% osób w wieku powyżej 70 lat. Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Klimat a grzybica

Czy chcesz poznać przyczyny grzybicy paznokci zanim wybierzesz się do kosmetyczki?

Grzybica paznokci to stan, który może być wywołany przez wiele potencjalnych patogenów. Można je podzielić na trzy ogólne klasy dermotofitów, Candida i pleśni niedermatofitycznych. W krajach zachodnich o umiarkowanym klimacie grzybami najczęściej odpowiedzialnymi za wywoływanie tego stanu są dermatofity. Jednak na obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie, takich jak tropiki i subtropiki, przyczyną infekcji częściej są Candida i pleśnie niedermatofityczne.

Najczęstsze przyczyny grzybicy paznokci

Chociaż nie powodują bezpośrednio grzybicy paznokci, istnieje kilka czynników, które wiążą się z wyższym ryzykiem zachorowania na tę chorobę. Wiek jest silnym czynnikiem ryzyka grzybicy paznokci. Uważa się, że jest to spowodowane zmniejszonym krążeniem krwi i osłabieniem obrony paznokcia przed infekcją grzybiczą oraz jego zdolności do samoobrony. Ponadto paznokcie osób starszych mają tendencję do wolniejszego wzrostu i są często grubsze, niż paznokcie osób w populacji ogólnej. Wreszcie, jest prawdopodobne, że osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na zakażenie, ponieważ były narażone na działanie grzybów przez dłuższy czas. Przyczyny grzybicy paznokci to także narażenie na wilgotne środowisko może również zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania, więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.klinikazakrzewscy.pl/blog/120,przyczyny-objawy-i-leczenie-grzybicy-paznokci