Rentgen cyfrowy a analogowy – czym się różnią?

Badanie rentgenem należy do jednych z częściej przeprowadzanych podczas wszelkich dolegliwości związanych z bólami w klatce piersiowej, dusznościami, zapaleniem płuc czy niewydolnością serca. Badanie wykonywane jest tylko na wyraźne polecenie lekarza. Coraz więcej placówek medycznych i szpitali wyposażonych jest w rentgen cyfrowy. Jakie są zalety korzystania z takiego sprzętu i czym właściwie różni się od wersji analogowej?

Jak przebiega badanie rentgenowskie?

Badanie rentgenem cyfrowym

Samo badanie rentgenowskie nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Ze względu na silne promieniowanie kobiety podejrzewające u siebie ciążę powinny niezwłocznie zgłosić tę informację lekarzowi. Z reguły badani proszeni są o zdjęcie wszelkiego rodzaju elementów metalowych (łańcuszków, zegarków itp). Badanie to jest stosunkowo szybkie i bezbolesne, a pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu zarówno po jak i w trakcie samego badania. Ośrodki medyczne coraz częściej decydują się na zainwestowanie w rentgeny cyfrowe ze względu zdecydowanie szybszą i łatwiejszą obsługę takiego sprzętu.

Rentgen cyfrowy a analogowy?

Rentgen cyfrowy

Głowna różnica pomiędzy wersją cyfrową, a analogową to różny typ detektorów, które służą do rejestracji obrazu. I tak w przeciwieństwie do analogowych, aparaty cyfrowe posiadają detektory bezpośrednio podłączone do aparatu, co znacznie skraca czas uzyskania obrazu na ekranie. Zaletą RTG cyfrowego jest też możliwość zaawansowanej obróbki zdjęć. Często wykonywaną procedurą jest także ucyfrowienie RTG, które powoduje znaczne usprawnienie pracy. Firma Cosultronix specjalizuje się w sprzedaży sprzętów medycznych, a jej oferta obejmuje zarówno rentgen cyfrowy, jak i ten tradycyjny.

Więcej informacji:

Consultronix SA

ul. Przemysłowa 17
32-083 Balice
+48 12 290 22 22
biuro@cxsa.pl
www.consultronix.pl