Witamina D i jej rola w organizmie

Ważne jest to, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Ma również bardzo istotny wpływ na organizm i to na wielu różnych polach. Jak dokładnie na niego oddziałuje? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Wpływ witaminy D na organizm

Okazuje się, że odgrywa ona istotną rolę zwłaszcza jeśli chodzi o układ kostny. W przypadku niedoboru, zwłaszcza w okresie dziecięcym, może dojść do wystąpienia krzywicy oraz problemów z mineralizacją kości. Witamina D jest kluczowa jednak również u dorosłych. Jej niedobór skutkuje u nich zazwyczaj osteoporozą, która prowadzi do częstych złamań. Witamina ta ma też istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Działa bowiem immunomodulująco i antynowotworowo.

Witamina D

Dostarczanie do organizmu

Generalnie witamina ta jest syntezowana dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W jej dostarczaniu pomaga także odpowiednia dieta. Zawarta jest m.in. w żółtkach jaj, serze żółtym, a także grzybach shitake. Jest nią wzbogacanych także wiele innych produktów, np. sojowych, po które najczęściej sięgają weganie niespożywający produktów odzwierzęcych. Sam pokarm to jednak często za mało, dlatego w określonych przypadkach zalecana jest suplementacja.

Rola witaminy D jest w organizmie absolutnie kluczowa. Warto więc kontrolować jej poziom oraz dbać o umiarkowaną ekspozycję na promienie słoneczne. Umiar jest jednak kluczowy, bowiem promienie UV to także większe ryzyko raka skóry.