Witamina D3 dawkowanie i właściwości

Chcesz dowiedzieć się, jakie witamina D3 dawkowanie ma zalecane dla poszczególnych grup wiekowych? Jeśli tak, to zapraszam do artykułu. Dowiesz się z niego nie tylko o odpowiedniej ilości przyjmowanej witaminy, ale także, na co dokładnie ona wpływa w naszym organizmie.

Jakie właściwości ma witamina D3

Witamina D3 kojarzy nam się głównie ze wzmacnianiem układu kostnego organizmu. I nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z jej podstawowych właściwości. Szczególnie ważna jest w okresie dojrzewania dzieci, kiedy budują się im zęby i kości. Jej niedobór w tym wypadku może powodować krzywicę i ogólne zmniejszenie masy kostnej ciała. Inną właściwością tej witaminy jest mineralizacja i wyrównywanie różnic między zawartością fosforu a wapnia w organizmie. Co więcej, witamina D3 oddziałuje również na układ odpornościowy poprzez działanie przeciwbakteryjnie, a także właściwości antyproliferacyjne oraz antynowotworowe.

Witamina D3 dawkowanie

Aby dobrze wpływała na nasz organizm witamina D3, dawkowanie jej powinno być odpowiednie. Przyjmowanie jej szczególnie ważne jest w okresie od października do kwietnia, kiedy mamy mniej styczności z intensywnym nasłonecznieniem. Profilaktyczne pobieranie witaminy D3 jest zalecane w następujących dawkach:

  • dla dzieci pomiędzy 1 a 10 rokiem życia jest to 600-1000 j.m.
  • dla osób powyżej 11 lat jest to 800 – 2000 j.m
  • u osób starszych powyżej 75 roku życia jest to 2000-4000 j.m.

To, do których granic przedziału bardziej powinniśmy się przybliżyć, zależy od naszej diety i ilości naturalnego spożywania przez nas witaminy D3.