Czym są i jak funkcjonują domy pasywne?

Wciąż rosnące ceny ogrzewania domu oraz coraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że nowoczesne budownictwo musi otwierać się na innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich są domy pasywne, które powstały w celu ograniczenia wydatków oraz zmniejszenia zanieczyszczeń produkowanych przez gospodarstwo domowe. Czym jednak dokładnie jest dom pasywny oraz jakie korzyści płyną z posiadania takiego domu?

Co to właściwie jest dom pasywny?

Termin staje się coraz bardziej popularny w ostatnich czasach, jednak wciąż stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym dokładnie są domy pasywne. Otóż są to budynki, których celem jest zużywanie jak największej ilości energii pochodzącej ze źródeł pasywnych. Są nimi z wyjątkiem źródeł energii odnawialnej, np. ciepło oddawane przez urządzenia elektryczne, czy też ciepło wytwarzane przez samych mieszkańców. Kluczowa dla odpowiedniego funkcjonowanie domu pasywnego jest właściwa konstrukcja oraz izolacja, dzięki którym możliwe jest ponowne używanie oddawanej energii.

domy pasywne

Jakie korzyści niosą ze sobą domy pasywne?

Przede wszystkim domy pasywne zużywają przynajmniej 50% mniej energii, ponieważ ok 15 kWh/m² a więc koszt ich utrzymania jest niemalże o połowę niższy od kosztu utrzymania domu energooszczędnego. Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które jednocześnie jest wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Domy pasywne są więc zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, a co za tym idzie – niezwykle nowoczesne.