Certyfikaty energetyczne – w jakim celu są wystawiane?

Jeżeli w jakimś celu potrzebujesz ocenić charakterystykę energetyczną budynku niezbędne do tego będzie wystawienie specjalnego dokumentu, zwanego certyfikatem energetycznym. Dowiedz się czym są i jak wyglądają certyfikaty energetyczne!

Czym są certyfikaty energetyczne?

Certyfikat energetyczny to specjalny dokument, w który określa jakość oraz ilość zużycia energii danego budynku. Jego celem jest zminimalizowanie kosztów eksploatacji danej nieruchomości i jednoczesne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w dłuższej perspektywie czasowej. Według obowiązujących przepisów prawa każdy, zarówno nowy, jak i istniejący już budynek powinien posiadać certyfikaty energetyczne. Wyjątkiem są tutaj jedynie budynki zabytkowe, bądź będące miejscem działalności religijnej, a także niezamieszkane, bądź też zamieszkane mniej niż 4 miesiące w roku.

Korzyści wystawiania certyfikatów energetycznych

Wystawianie certyfikatów energetycznych przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jest to doskonała motywacja dla developerów oraz projektantów nieruchomości do zwracania uwagę na oszczędność energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Zwiększają one standardy energetyczne nowo powstałych domów i zmniejszają koszty ich eksploatacji nawet o kilkadziesiąt procent. Certyfikaty energetyczne zwiększają zastosowanie alternatywnych i odnawialnych źródeł energii do projektów budowlanych oraz użytku indywidualnego.

Kto może wystawić świadectwo?

Konieczne jest, aby certyfikaty energetyczne były wystawiane przez wyspecjalizowanych fachowców z branży budowlanej, czyli absolwenci specjalistycznych studiów lub uczestnicy kursów, których kwalifikacje są potwierdzone przez Ministerstwo Infrastruktury.