Zwijanie blach – jak nadać materiałowi idealny kształt

Zwijanie blach to technologia, która może się przydać u każdego majsterkowicza i miłośnika własnych projektów. W wielu domach spotykamy obłe, metalowe kształty, które jakoś muszą być wykonane. Z pomocą przychodzi formowanie stali za pomocą odpowiednich walców. Taki proces pozwala na uzyskanie powtarzalnego kształtu, który można wykorzystać przy budowie domu czy mechanice samochodowej. Zastosowań jest wiele, my jednak chcieliśmy zgłębić samą technologię i doradzić na co zwracać szczególną uwagę.

Własny park maszynowy – czy warto?

Obróbka blach to często operacja specjalistyczna, która wymaga odpowiednich narzędzi. Dla domowych zastosowań wystarczą ręczne maszyny, takie jak walcarki. Zwijanie blach na takim sprzęcie może wymagać wprawy i precyzji fizycznej, ale trening czyni mistrza. Jeśli planujemy większą produkcję, to można pokusić się o zakup maszyn CNC, czyli sterowanych numerycznie. Ten typ gwarantuje świetną powtarzalność i możliwość odpowiedniego dobrania parametrów pracy. Jeśli nie chcemy inwestować w nasz własny park maszynowy, warto rozejrzeć się za wykonawcą takich usług. Na rynku sporo firm oferuje tego typu obróbki, ale czasem trzeba się liczyć ze sporym kosztem. Mamy wtedy jednak pewność, że nasz detal zostanie sprawdzony przez specjalistów, a wymiary będą się zgadzać z założeniami projektowymi.

zwijanie blach - metalowa korona

Zwijanie blach – możliwości procesu

Niezależnie od tego czy działamy sami, czy zlecamy zwijanie blach, warto się zastanowić jakich materiałów użyć. Zwijanie to proces, który ma pewne ograniczenia, o których należy pamiętać. Przede wszystkim średnica – nie każda maszyna pozwala na kształtowanie bardzo małych przekrojów. Upewnijmy się czy w danym przypadku potrzebujemy właśnie tej technologii. Czasem lepiej wykorzystać na przykład formowanie na gorąco lub tłoczenie. Jeśli chodzi o blachy, to walcarki dobrze radzą sobie ze stalą czarną lub nierdzewną. Grubsze aluminium może być kłopotliwe, ale nie należy go skreślać. Uniwersalna rada jest taka, by projektując być świadomym jaka technologia jest w naszym zasięgu.