Dlaczego seria Igrzyska Śmierci podbiła świat?

Seria Igrzyska Śmierci została wydana w ponad 100 milionach książek na 56 różnych terytoriach. Przetłumaczono ją na około 50 języków, co wskazuje na jej wysoką popularność. Została stworzona przez amerykańską pisarkę Suzanne Collins i szybko zyskała rozgłos światowej sławy, głównie ze względu na ekranizację powieści, która miała miejsce w 2012 roku.

Kim jest Suzanne Collins?

Autorka Igrzysk Śmierci, Suzanne Collins rozpoczęła swoją karierę jako pisarka w 1991 roku, kiedy zaczęła pracę nad projektami do scenariuszy telewizyjnych programów dla dzieci. Tworzyła między innymi do programów wypuszczanych na Nickelodeon czy Minimini. Była córką amerykańskiego żołnierza, który brał udział w wojnie koreańskiej oraz wietnamskiej. Z tego powodu Suzanne razem z rodziną ciągle przemieszczała się w dzieciństwie. Dało jej to pewną perspektywę, którą wykorzystywała później w swoich pracach.

seria Igrzyska Śmierci jako wizja postapokaliptycznego świata
seria igrzyska śmierci jako wizja postapokaliptycznego świata

Seria Igrzyska Śmierci – co jest w niej takiego specjalnego?

Książka ta opowiada o okrutnym podziale społeczeństwa. W pewnym sensie opisuje wizję postapokaliptycznego świata, w którym panuje ogromna dysproporcja między ludźmi znajdującymi się względnie blisko siebie. Co roku wybierani są przedstawiciele swoich rejonów, którzy muszą walczyć o śmierć i życie między sobą, w brutalnej grze. Seria Igrzyska Śmierci inspirowana była kilkoma czynnikami. Między innymi greckim mitem o Tezeuszu i Minotaurze, ale także perspektywą, którą do domu Suzanne przynosił ojciec – efektami wojny, głodem, biedą i chaosem. Collins tworzyła świat, który połączył wojnę, rozrywkę, śmierć, miłość i inne sprawy trywialne, tak jak ówcześnie robiła to telewizja w Stanach Zjednoczonych.