Jakość powietrza Wrocław. Gdzie sprawdzać poziom smogu?

Smog jest obecnie palącym problemem cywilizacyjnym, podobnie jak inne zmiany klimatyczne. Niestety, to właśnie my jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, jak złym powietrzem zdarza nam się oddychać. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce światowej, jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza. Zimą niejednokrotnie konkurujemy z miastami z Indii czy Chin, prześcigając się na najwyższych pozycjach rankingów najbardziej zanieczyszczonego powietrza. 

Duże polskie miasta co roku w sezonie zimowym i grzewczym zmagają się z problemem smogu. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię jakości powietrza we Wrocławiu, porozmawiamy o przyczynach i sposobach monitorowania jakości powietrza.

Smog i jego wpływ na nasze zdrowie

Większość osób uważa, że zawieszone w powietrzu szkodliwe cząsteczki pyłów odbijają się negatywnie jedynie na naszych drogach oddechowych, jednak to nieprawda. Gdy w powietrzu zawieszone są cząsteczki o bardzo drobnej strukturze, czyli PM2.5, na początek owszem, dostają się one do naszych dróg oddechowych, jednak stamtąd przenikają dalej do krwioobiegu. Tym samym negatywnie wpływają na nasz układ krążenia, układ nerwowy, mogą także zaburzać pracę serca czy nawet obniżać płodność. 

Z uwagi zwłaszcza na serce i układ krążenia, smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób starszych i chorujących na serce, oraz astmatyków. Chociaż tak naprawdę wysoki poziom smogu to zabójcza mieszanka dla każdego z nas.

jakość powietrza wrocław

Dlaczego jakość powietrza we Wrocławiu często jest zła?

Mówi się, że Dolny Śląsk ma tak złą jakość powietrza każdego roku z uwagi na kopalnie i liczne fabryki. Oczywiście przemysł ciężki też dokłada do tego wszystkiego swoją cegiełkę, jednak to nie on jest tu głównym problemem. Złą jakość powietrza Wrocław zawdzięcza przede wszystkim spalaniu niskiej jakości węgla w domowych piecach. Ogrzewanie domów nisko jakościowym węglem (miałem) to według badań Dolnośląskiego Alarmu Smogowego aż 70% udziału w zanieczyszczeniach. Szkodliwe substancje, które powstają w procesie takiego spalania, zawieszają się nisko w powietrzu, którym oddychamy, stąd tak duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Intuicyjna mapa jakości powietrza

Z uwagi na tak niebezpieczny wpływ smogu na nasz organizm, warto na bieżąco monitorować jakość powietrza we Wrocławiu. Możesz to zrobić z łatwością, za pomocą zaledwie kilku kliknięć – wystarczy, że skorzystasz z mapy jakości powietrza Airly, dostępnej na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Precyzyjnie sprawdzisz poziom smogu nie tylko dla samego miasta, ale także dla poszczególnych dzielnic czy ulic. Dzięki temu, zyskasz rzetelne dane w czasie rzeczywistym na temat smogu w twojej okolicy. 

Mapa jakości powietrza Airly jest bardzo intuicyjna, a poziom zanieczyszczenia powietrza jest oznaczony na niej kolorami (zielony – dobra jakość, żółty – średnia, a im ciemniejszy kolor, aż po fiolet, tym gorzej). Możesz także kliknąć ikonkę oznaczającą czujnik (będzie to zazwyczaj kwadrat lub kółko) i dzięki temu dowiesz się, jakie są konkretne wartości zanieczyszczenia i o ile procent zostały przekroczone normy poszczególnych pyłów.