Czym są herbicydy i jakie jest ich znaczenie w ogrodnictwie?

Czy spotkałeś się wcześniej z pojęciem herbicydy ? Wiesz, gdzie możemy je spotkać? Pojęcie ściśle wiąże się z branżą rolniczą, a bez nich uprawa może być znacznie utrudniona. Dowiedz się więcej na ich temat, czytając zestawienie najważniejszych informacji.

Czym są herbicydy?

Herbicydy są chemicznymi środkami ochrony roślin. Ich zastosowanie możemy znaleźć w szeroko pojętej uprawie roślin ogrodowych. Głównym przeznaczeniem stosowania herbicydów jest walka z chwastami obecnymi w uprawach. Jest to konieczne działanie, by utrzymać rolę w prawidłowej kondycji. Chwasty potrafią efektywnie zużywać wodę i różne składniki odżywcze, które dostarczamy roślinom w cyklu uprawy. Odpowiadają również na zmniejszenie jakości uprawy, poprzez przyciąganie szkodników i chorób do ogrodu. Herbicydy są skutecznym uzupełnieniem mechanicznego usuwania chwastów oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych w rolnictwie.

herbicydy

Znaczenie herbicydów w ogrodnictwie i środki ostrożności

Stosowanie tych środków wspiera prawidłową kondycję roślin i trzyma je z daleka od niebezpieczeństw związanych z obecnością chwastów w uprawach. Przed zastosowaniem konkretnych herbicydów należy dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją. Wyróżniamy kilka rodzajów środków chwastobójczych. Niektóre z nich są tak silne, że mogą zabić każdą roślinę. Warto dostosować odpowiedni rodzaj herbicydów do miejsca ich przeznaczenia. Jeśli chwasty zdążyły zaatakować znaczną część uprawy, warto wybrać środki, które usuną tylko niektóre gatunki z ogrodu. Pomocne w wyborze najlepszej decyzji będzie zapoznanie się z etykietą przed użyciem danego środka.