Tyrystory – elementy półprzewodnikowe

Tyrystory to czterowarstwowe elementy półprzewodnikowe, zbudowane z naprzemiennie ułożonych warstw p i n. Obszar typu n charakteryzuje się obecnością nośników większościowych w postaci elektronów. Natomiast w warstwie p nośnikami są naładowane dodatnio dziury. Podstawową różnicą dzielącą tyrystor i tranzystor jest fakt, że w momencie zaniku napięcia na bramce, ten pierwszy będzie dalej przewodził prąd.

Tyrystory – właściwości i zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom, tyrystor znajduje szerokie zastosowanie jako element kluczujący w wielu produktach branży elektronicznej, elektroenergetyki, Właściwości jakie posiadają tyrystoryenergetyki i automatyki. Przykładowo, może pełnić rolę sterownika prądu stałego lub przemiennego. Ciekawym ich wykorzystaniem jest sterowanie oświetleniem i systemami ogrzewania w budynku. Element ten sprawdza się również w roli części układu bezpieczeństwa, pełniąc rolę łącznika i przerywacza prądu zmiennego lub stałego. Tyrystory są także elementem przemienników częstotliwości.

Katalog tyrystorów w ofercie TME

Na stronie sklepu elektronicznego TME z łatwością dobierzesz odpowiedni tyrystor pod względem struktury półprzewodnika, prądów bramki, impulsu maksymalnego i przewodzenia, napięć, oraz sposobu montażu. Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki hurtowni TME dobierając pożądany parametr: https://www.tme.eu/pl/katalog/tyrystory_19/