Akumulatory samochodowe – jak dobrać właściwy

Nie ma sprzeczności co do tego, że akumulator to jeden z niezbędnych elementów każdego samochodu. Akumulatory wykorzystywane są zarówno w samochodach osobowych, dostawczych, czy ciężarowych. Głównym zadaniem akumulatorów jest magazynowanie energii, dzięki której możliwe jest uruchomienie silnika, czy korzystanie z urządzeń takich jak: światła, radio, wycieraczki. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe – cechujące się lepszą wydajnością akumulatory samochodowe, dlatego wybór oparty jedynie na porównaniu parametrów podawanych przez producenta może okazać się niewystarczający.Aby wybrać najodpowiedniejszy akumulator do naszego samochodu, warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku modelami. Sprawdź jakie są najpopularniejsze akumulatory samochodowe oraz dowiedz się jakie są ich wady i zalety.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Konstrukcja akumulatorów kwasowo-ołowiowych powstała w połowie XIX wieku.
Mimo upływu czasu, model ten jest wciąż często stosowany w samochodach – a zawdzięcza to przede wszystkim swojej niskiej cenie.
Do pozostałych zalet akumulatora kwasowo-ołowiowego – zwanego również SLA, należą:

  • jest on odporny na głębokie wyładowanie
  • posiada zdolność przywrócenia swoich początkowych parametrów poprzez powtórne naładowanie

Stosowanie tego modelu akumulatora w naszym samochodzie, może niestety nieść za sobą ryzyko zasiarczenia, w momencie utrzymywania go w stanie całkowitego rozładowania.
Akumulator ten wymaga również systematycznego uzupełniania elektrolitu.

Akumulatory żelowe

W tym modelu elektrolit w postaci płynu został zastąpiony specjalnym żelem, składającym się z mieszanki krzemionki oraz kwasu siarkowego.
Tego typu akumulatory samochodowe cechują się:

  • możliwością umiejscowienia ich w dowolnej pozycji
  • elektrolit w postaci żelu nie paruje oraz nie ma potrzeby uzupełniania go
  • w przypadku uszkodzenia mechanicznego istnieje tylko bardzo małe ryzyko wycieku
  • większą o ok. 25% wytrzymałością cykliczną w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Akumulatory żelowe cechują się jednak niską mocą przy dostarczaniu prądu, przez co nie będą miały zastosowania jako akumulatory rozruchowe.

Jak wybrać odpowiedni akumulator samochodowy?

Należy dobrać taki akumulator, aby jego wymiary odpowiadały podstawie umieszczonej pod maską samochodu.Pojemność akumulatora samo, wyrażana w amperogodzinach oraz prąd rozruchowy muszą zgadzać się z wymaganiami podanymi przez producenta samochodu.W momencie gdy posiadamy akumulator samochodowy o parametrach większych niż zalecane, warto jest systematycznie sprawdzać stan jego naładowania.Ważne jest, by akumulator posiadał pojemność nie większą, niż 10-15% zalecanej przez producenta.

Akumulator samochodowy - 12V