Sonda lambda – układ wydechowy z pomiarem jakości spalin

Dzięki takiemu elementowi jak sonda lambda układ wydechowy opuszczają spaliny możliwie najmniej szkodliwe dla otoczenia. Jej prawidłowe działanie wpływa na prawidłowy przebieg procesu spalania, a co za tym idzie kondycję różnych podzespołów pojazdu.

Prawidłowo pracująca sonda lambda sprawdzająca układ wydechowy, sprawia że silnik optymalizuje skład mieszanki

Sonda lambda układ wydechowy – działanie

Urządzenie to jest tak właściwie ogniwem galwanicznym, złożonym z dwutlenku cyrkonu i napylonego po dwóch stronach cienkiego pokrycia z platyny. Sonda lambda zamontowana jest w układzie wydechowym – jednym końcem styka się ze spalinami pochodzącymi z silnika, drugim z powietrzem pobranym z zewnątrz. Dla prawidłowej pracy urządzenia wymagana jest temperatura spalin rzędu 300 stopni Celsjusza. Wówczas ceramiczny spiek dwutlenku cyrkonu zyskuje możliwość przewodnictwa jonowego. Platynowe pokrycia stają się wówczas elektrodami galwanicznymi, których potencjał zależy od zawartości tlenu w spalinach. Sonda lambda pozwala więc zbadać jego ilość w gazach w układzie wydechowym.

Wielu producentów sprzedaje sonda lambda układ wydechowy.

Optymalizacja parametrów mieszanki

Pomiar napięcia pozwala stwierdzić czy mieszanka paliwowo-powietrzna jest bogata czy uboga. Dzięki temu istnieje możliwość regulacji jej składu. W ten sposób zapewniony jest optymalny proces spalania, przez co zminimalizowany zostaje udział szkodliwych gazów w spalinach. Awaria tego urządzenia przyczyni się do niepoprawnej pracy silnika, widocznego ubytku mocy, a także wzrostu spalania. Warto więc okresowo kontrolować jej działanie, a jeśli okaże się że doszło do zniszczenia – nowa sonda lambda układ wydechowy dostępna jest także w sklepach internetowych.