Cisco 2960-x – switche dostępowe warstwy L2

Jeśli planujesz stworzyć w swojej firmie lub domu profesjonalną, stabilną oraz niezawodną sieć internetową to koniecznie powinieneś zadbać o dobry przełącznik. Cisco 2960-x to switche dostępowe warstwy L2, na których skonfigurujesz także routing statyczny.

Cisco 2960-x – stwórz stabilną sieć internetową

Cisco 2960-x to przełączniki gigabajtowe, które posiadają 24 lub 48 portów. Są one także wyposażone w porty uplink RJ45 SFP 1G/10G. Warto dodać, że są produkowane także edycje z PoE 15.4 oraz 30 Watt. Do produktu jakim jest Catalyst 2960X możliwe jest dokupienie modułu stack, który umieszcza się z tyłu switcha. Cisco 2960-x jest następcą popularnej serii 2960.

Czym tak naprawdę jest switch?

cisco 2960-x

Switch jest urządzeniem, który odpowiada za łączenie różnych segmentów sieci komputerowej (pracujących przede wszystkim w 2 wartstwie ISO/OSI – łącza danych). Do jego głównego zadania należy przekazywanie ramek pomiędzy segmentami sieci, uwzględniając port przełącznika. Firma Kalpana wprowadziła pierwszy switch, który był ethernetowy w 1990 roku. Switch w sieci Ethernet podejmuje analizę adresów MAC zarówno tych pochodzących od nadawcy i odbiorcy. Adres MAC od nadawcy wykorzystuje w celu prowadzenia tablicy skojarzeń. W tablicy tej znajdują się poszczególne adresy MAC, wraz z odpowiadającymi im portami. Żeby przełącznik dostosował się do zmian sieciowych ważność wpisów wygasa w przypadku, gdy przez dany czas nie przychodzą ramki z adresem MAC nadawcy.