Spawanie MIG to jedna z podstawowych metod tworzenia połączenia spawanego. Połączenie to istnieje w technice od wielu lat i wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia. Nie trzeba być inżynierem, by zauważyć, że prawie każda obudowa metalowa posiada elementy łączone właśnie za pomocą miejscowego stopienia i zestalenia. Dział ten jest rozległy i wymaga wielu lat doświadczenia. My jednak chcieliśmy pokrótce omówić spawanie MIG i jego wykorzystanie. Wielu ludzi odnalazło w tym pasję, nie tylko zawodową!
Spawanie MIG – teoria
Metoda ta opiera się na zasadzie spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (najczęściej argon lub hel). Jest jedną z najpopularniejszych metod i na stałe zagościła w zakładach produkcyjnych. Jako zalety najczęściej wymienia się dobrą jakość spoin, elastyczność w odniesieniu do grubości i rodzaju materiału, a także dużą wydajność (znacznie wyższą niż w przypadku elektrod otulonych). Trzeba jednak pamiętać, że wygląd spoin w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza, a samo rozpoczęcie działania wymaga inwestycji w urządzenia (spawarkę) i wyposażenie. Niemniej ustalono, że spawanie MIG obejmuje około 65% wszystkich wykorzystywanych łukowych metod spawania.
Czysta inżynieria – a może coś więcej?
Spawanie często kojarzy się ze szczelnymi zakładami produkcyjnymi i zautomatyzowaną produkcją zespołów stalowych. To oczywiście główne zastosowanie, ale proces ten coraz częściej wnika do domowej codzienności, a nawet do sztuki. Ludzie inwestują w spawarki i znajdują dla nich szerokie zastosowanie – na przykład by tworzyć własne stelaże, balustrady, naprawiać elementy samochodowe. Nawet artyści, lubujący się w surowych materiałach, sięgają po spawanie MIG do tworzenia ciekawych konstrukcji. Dobry spaw wymaga doświadczenia, ale nigdy nie jest za późno na naukę!