Napędy optyczne – ważny element wyposażenia komputera

Płyty CD i DVD, pomimo że czasy ich świetności raczej powoli mijają, nadal mają swoją pozycję na rynku. Komputery jednak co raz rzadziej wyposażane są w napędy optyczne. Te, które są zamontowane w naszym sprzęcie również z czasem ulegają zużyciu. W sklepach internetowych znajdziemy ich zamienniki, a dla komputerów, które miejsca na umieszczenie odtwarzacza nie posiadają, wersje podłączane przez USB.

Napęd optyczny wewnętrzny, montowany w obudowie komputera

Jakie napędy optyczne wybierać?

Jeśli naszym celem jest odtwarzanie płyt CD i DVD, cena takiego napędu nie będzie wysoka. Komponent wewnętrzny, który zainstalujemy w obudowie, kosztuje obecnie poniżej 100 zł. Nieco droższe są napędy optyczne zewnętrzne z USB 2.0 lub 3.0. Nie zapominajmy jednak o trzecim typie nośnika, jakim jest Blu-Ray. Tego typu napędy i nagrywarki są już dużo droższe. Oczywiście, warto korzystać z produktów zapewniających wysoką prędkość odtwarzania i zapisu plików. Ze względu na charakterystykę nośników jednak, różnice między poszczególnymi modelami będą niewielkie.

Napędy optyczne umożliwaja odczyt płyt CD i DVD, a także Blu-Ray

Czy warto?

Zdecydowanie tak. W biurze lub domu warto posiadać przynajmniej jeden komputer wyposażony w napęd optyczny. Nawet jeśli wydaje nam się, że z niego w ogóle nie korzystamy, nagle może się okazać że jakieś ważne dokumenty będzie trzeba dostarczyć na płycie CD lub DVD. Napędy optyczne dostępne są w ofercie sklepu Nikolnet pod adresem: https://nikolnet.pl/25-napedy-optyczne