Czytniki biometryczne – Co to jest?

Biometria to dziedzina poświęcona identyfikacji oraz rozpoznawaniu osób na różne sposoby pod kątem indywidualnych cech fizycznych każdego człowieka. Zaliczają się do tego m. in. linie papilarne, tęczówki oka, kształt dłoni czy kształt twarzy. Czytniki biometryczne to urządzenia, które weryfikują zgodność tych cech. Często tego typu rozwiązanie wykorzystuje się w telefonach komórkowych, komputerach czy bankomatach.

Zalety i przykłady czytników biometrycznych

Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych danych osobowych i nie tylko. Dzięki tej technologii możemy, być pewni, że nieuprawnione osoby nie wejdą w posiadanie naszych cennych danych. Dużą zaletą jest, również to, że nie potrzebujemy zapamiętywania haseł czy noszenia ze sobą kart identyfikacyjnych potwierdzających naszą tożsamość. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze czytniki biometryczne to m. in. te oparte na liniach papilarnych, geometrii dłoni, tęczówkach, układach krwionośnych oraz dynamice mowy. Branże, które najczęściej korzystają z tego typu rozwiązań to banki oraz przedsiębiorstwa, które posiadają cenne wrażliwe dane klientów.

czytniki biometryczne - oko

Zastosowanie tego typu rozwiązania

Bardzo dużo przedsiębiorstw wykorzystuje czytniki biometryczne do ograniczania dostępu do poszczególnych pomieszczeń dla osób nieuprawnionych. Często stosuje się tego typu rozwiązania w przypadku rejestracji czasu pracowników. Możemy się, również spotkać z tego typu rozwiązaniami podczas logowania się do systemów teleinformatycznych.