Zalety i wady systemów ERP

Zastanawiasz się nad wdrożeniem odpowiedniego systemu w Twojej firmie i chcesz poznać zalety systemów ERP? Każde rozwiązanie ma swoje wady, jak i zalety. W tym artykule skupimy się w głównej mierze na zaletach innowacyjnych rozwiązań. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każdy system powinien być dopasowany do określonych oczekiwań i potrzeb biznesowych danego przedsiębiorstwa.

Jakie są najważniejsze zalety systemów ERP?

Jedną z głównych zalet systemów ERP jest przede wszystkim modułowość systemu, czyli możliwość wyboru tylko aplikacji, których tak naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu system jest dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i zaoszczędzamy środki na niepotrzebne aplikacje. System ERP jest narzędziem, który usprawni cały proces zarządzania naszą firmą. Kolejną ważną zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, który zapewnia dostawca systemu. Często są to liderzy na rynku technologicznym, którzy nie mogą sobie pozwolić na niedopatrzenie. System w 100% chroni cenne dane przedsiębiorstwa.

Wady systemów ERP

Tak jak wspominaliśmy, są zalety systemów ERP, jak i wady. Do wad zaliczamy m.in. długi okres wdrożenia systemu oraz złożoność projektu. Wszystko zależy od stopnia dopasowania systemu do przedsiębiorstwa. Kolejnymi wadami są dość duży wydatek finansowy oraz wysokie ryzyko, jakie niesie za sobą wdrożenie systemu.