Piłka do rugby

W Polsce gra rugby nie jest tak popularna jak chociażby piłka nożna. Mimo to posiadamy Polski Związek Rugby i sporą rzeszę fanów tego sportu. Mało osób jednak wie skąd wzięła się ta gra, a także jakie piłka do rugby ma precyzyjne wytyczne odnośnie swoich parametrów.

Historia gry rugby

W 1823 roku uczniowie z gimnazjum męskiego w Rugby w Anglii grali w piłkę nożną. Oczywiście zachowywali oni ówczesne zasady gry. Do gry służył im pęcherz zwierzęcy wypchany trawą, o owalnym kształcie, któremu rugbiści pozostali wierni i piłka do rugby nadal wygląda podobnie. Mimo ogromnej ambicji grających, żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi. Według doniesień jeden z uczestników meczu chcąc uniknąć remisowego zakończenia meczu zrobił coś niespodziewanego. Złapał piłkę pod pachę i mijając zaskoczonych graczy, przebiegł z nią całe boisko i położył w bramce rywali. Oczywiście nie zostało to uznane, ale incydent stał się głośny w Anglii, jako złamanie etyki sportowej walki. Jego sprawca miał z tego powodu wiele nieprzyjemności. Mimo to wydarzenie to uważa się za początek gry zespołowej nazwanej od miasteczka Rugby – rugby.

piłka do rugby

Piłka do rugby – rodzaje

Piłka do rugby może mieć różne wymiary. To, na jaką opcję zdecyduje się użytkownik, zależy głównie od stopnia jego zaawansowania technicznego i umiejętności. W przypadku osób początkujących zaleca się piłkę w rozmiarze 3. Jest ona lekka, dzięki czemu sprawdzi się w rękach niewprawionych graczy. Czwórka to rozwiązanie dla młodzieży i osób rozwijających swe umiejętności, którzy nabyli już podstawowe zdolności. Profesjonaliści używają natomiast jeszcze cięższego wariantu – piątki. To już model zawodowy, który musi spełniać określone wymagania, aby został dopuszczony do gry. Wymagania te dotyczą wymiarów, ciśnienia i wagi, jaką posiada.