Gwiazdki hotelowe – co oznaczają?

Jednym z podstawowych kryteriów, który jest brany pod uwagę przy wyborze hotelu, jest liczba gwiazdek. To właśnie na ich podstawie gość hotelowy wie, jakiego standardu się spodziewać. Jednak czy rzeczywiście zawsze wiemy, czym różni się hotel 3- lub 4-gwiazdkowy oraz gwiazdki hotelowe co oznaczają?

Skąd się wzięły gwiazdki hotelowe?

Gwiazdka jako ocena jakości wcale nie zaczęła swojej kariery od oznaczania standardu hoteli – najpierw odznaczano nimi butelki brandy. Dziś jednak gwiazdki hotelowe co oznaczają? Kojarzą się nam przede wszystkim z branżą hotelarską, choć nie wszystkie kraje stosują u siebie system gwiazdkowy. Takim krajem jest np. Grecja, w której zamiast gwiazdek hotele odznaczane są literami. W Polsce system kategoryzacji hoteli za pomocą gwiazdek wprowadzono na mocy Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Gwiazdki hotelowe, na podstawie tych przepisów, przydziela marszałek województwa przy pomocy specjalnej komisji. Opiera się ona na liście wymagań, która liczy 52 punkty.

gwiazdki hotelowe co oznaczają

Gwiazdki hotelowe – co oznaczają w Polce i za granicą?

W każdym kraju obowiązują odrębne zasady i skale. Znaczenie gwiazdek również może znacznie różnić się w zależności od kraju. Na dodatek są również rejony, gdzie takiej klasyfikacji nie stosuje się w ogóle lub jest ona dobrowolna np. w Anglii czy Francji. W Polsce natomiast to, ile hotel ma gwiazdek, nie jest dziełem przypadku czy uznania. Zasady ich przyznawania są w Polsce ściśle określone i bardzo szczegółowe. W naszym najnowszym artykule wyjaśniamy, gwiazdki hotelowe co oznaczają i czego możemy spodziewać się po danych hotelach.