Zastosowanie przemysłowe czujników optycznych jest bardzo szerokie. Wykorzystywane są do wykrywania obecności cieczy lub obiektów. Są czujniki, za pomocą, których można wykrywać obiekty na podstawie tła, koloru, rozmiaru, faktur. Bez problemu jest możliwość wykrycia obiektów, które zostały wykonane z gumy, metalu, folii czy kartonu.
Jakie rodzaje czujników optycznych rozróżniamy?
Na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów czujników optycznych m. in. czujniki kontrastu, odbiciowe, koloru, refleksyjne, barierowe, fotoprzekaźniki światłowodowe, luminescencji, Smart Sensors i wiele więcej.
- Czujniki koloru – Często wykorzystywane podczas, gdy występuje bardzo mała różnica kolorów. Aby rozpoznać kolor trzeba ustawić odpowiedni kolor do identyfikacji.
- Czujniki kontrastu – Stosuje się je do wykrywania markerów. Kontrolują poziom gięcia kartonów w maszynach, wykrywają szwy czy kontrolują ilość materiału na rolce,
- Fotoprzekaźniki światłowodowe – Świetnie sprawdzą się do stosowania w aplikacjach w ciasnej zabudowie. Istnieją, również czujniki o wysokiej odporności na trudne warunki m. in. wysokie temperatury czy substancje chemiczne.
- Czujnik odbiciowy – Jest skonstruowany w taki sposób, aby nadajnik, który jest w nim umieszczony wykrywał obiekty po odbiorze odbitego światła z powierzchni obiektu.

Zastosowanie
Czujniki optyczne tak jak wspominaliśmy wcześniej stosuje się w przemyśle do m. in. ustalenia ilości obrotów obiektów, liczenia obiektów, kontrolowania komponentów ruchomych maszyn, wykrywania obiektów oraz cieczy. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej firmy DACPOL, aby dowiedzieć się więcej o czujnikach.