Ból fantomowy po amputacji – co należy wiedzieć?

Jak dobrze wiadomo amputacja sama w sobie nie jest zabiegiem pożądanym przez nikogo, jednak niekiedy bywa ostatecznym rozwiązaniu w pokonaniu danej dolegliwości i powrotu do zdrowia. Amputacja nie stanowi ostatecznego rozwiązania wszelkich problemów pacjenta. To początek „nowego życia”. Życia, z którym należy się oswoić. Często pacjenci odczuwają ból fantomowy po amputacji. Ten artykuł zobrazuje dokładniej powyższy problem.

ból fantomowy po amputacji

Ból fantomowy po amputacji jako jeden z najczęstszych problemów

Ból fantomowy po amputacji to niezwykle złożone zjawisko, które nie można określić jednoznacznie. Występuje on w wyniku przerwania ciągłości niektórych nerwów. W wyniku uszkodzenia neuronów może występować stan zapalny pojawiający się w okolicach przeprowadzonego zabiegu. Impuls ten napędzany jest za sprawą mózgu, który wpływa na pobudzenie wrażliwego obszaru. Wskutek tego powstaje ból fantomowy po amputacji, który może powodować „dyskomfort”. Dyskomfort to bardzo uogólniona definicja, ponieważ nasilenie bólu zależne jest tak naprawdę od przypadku pacjenta.

Jak leczyć powstałe dolegliwości?

Leczenie w przypadku bólu fantomowego to bardzo trudny proces, który wymaga udziału specjalistów w zakresie fizjoterapii, neurologii oraz psychologii. Za sprawą odpowiedniej opieki medycznej pacjent może zmniejszyć ból oraz pozytywnie wpłynąć na układ nerwowy, który może potęgować występujące dolegliwości. Wszelkie podejmowane działania należy konsultować ze specjalistami. To dzięki odpowiednim konsultacjom medycznym, wykonywanym ćwiczeniom można uzyskać pozytywne rezultaty. Warto też pamiętać, że istnieje życie po amputacji i sytuacja ta nie powinna stanowić dla pacjenta ograniczeń. Powrót do zdrowia, choć często bywa skomplikowany, to jest do zrealizowania.