Czy można stosować leki na przeziębienie w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, gdy musi ona w sposób szczególny zważać na to, jakie preparaty przyjmuje, aby nie zaszkodziły one ani jej, ani dziecku. Czy w związku z tym można przyjmować leki na przeziębienie w tym okresie oraz do jakich innych zasad należy się w tej sytuacji stosować?

Leki na przeziębienie w ciąży tylko po konsultacji

Także preparaty bez recepty mogą zawierać środki, których ciężarna nie powinna przyjmować, choć sama często nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego też po leki na przeziębienie w ciąży należy sięgać tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej lub farmaceutycznej i to nawet po te preparaty, które są ogólnodostępne.

A co z lekami przeciwgorączkowymi?

W przypadku przeziębienia kobiecie nierzadko towarzyszy też gorączka. Preparatem pierwszego wyboru jest w tym przypadku paracetamol, jednak należy stosować go przez krótki czas, gdyż substancje aktywne przenikają przez łożysko. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc ponownie omówienie tej kwestii z lekarzem, który doradzi, jaka dawka będzie w tej sytuacji bezpieczna, także ze względu na stan ciężarnej oraz nasilenie jej objawów chorobowych.

Jak widać stosowanie preparatów na przeziębienie u ciężarnych to zawsze kwestia, którą trzeba obmówić ze specjalistą. Wynika to z faktu, że nawet ogólnodostępne preparaty bez recepty, mogą być w tej sytuacji niezalecane.