Czy ugryzienie kleszcza jest groźne?

W sezonie wakacyjnym musimy szczególnie uważać na ugryzienie kleszcza. Czy jest ono niebezpieczne? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Ugryzienie kleszcza a borelioza

Od wielu już lat w telewizji możemy spotkać się z kampaniami promującymi zabezpieczanie się przed kleszczami. Profilaktyka jest tutaj bardzo ważna, ponieważ te niepozorne stworzenia mogą wyrządzić nam dużą krzywdę. Niestety coraz więcej z nich przenosi boreliozę. Objawy mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach od ugryzienia, co sprawia, że prawidłowa diagnostyka jest znacznie utrudniona. Ugryzienie kleszcza nie zawsze oznacza coś groźnego. Ważne jest tutaj prawidłowe usunięcie. Nie możemy pozwolić, aby jakakolwiek jego część została w naszej skórze. Warto też zaopatrzyć się w apteczne metody do usuwania kleszczy np. pompka czy specjalna pęseta. W przypadku niemożności w samodzielnym usunięciu, konieczne jest zgłoszenie się po pomoc medyczną.

Jak zapobiegać ugryzieniom kleszcza?

Warto ugryzienie kleszcza traktować bardzo poważnie i przeciwdziałać takim sytuacjom. Jeśli wybieramy się do lasu lub na łąkę, koniecznie załóżmy odzież okrywającą całą powierzchnię naszego ciała. Dodatkowo wspomoże nas specjalny spray lub krem odstraszający nie tylko kleszcze, ale też komary. Niestety ugryzienie może nas spotkać w parku czy dokładnie przystrzyżonym ogrodzie. Zawsze po przebywaniu w takich miejscach warto dokładnie sprawdzić swoje ciało. Im szybciej zauważymy intruza tym łatwiej będzie nam go usunąć. Jeśli ugryzienie wystąpiło, sprawdzaj czy nie powstaje u Ciebie charakterystyczny rumień.