Ochrona radiologiczna – po co się ją stosuje?

Czym jest ochrona radiologiczna? Jakie ma znaczenie dla pacjenta i pracownika placówki medycznej? O tym, powinni uczyć już w szkołach. Na razie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że promieniowanie X ma wielkie znaczenie we współczesnej medycynie. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że promienie rentgenowskie pomimo tego, że pomagają w diagnostyce wielu chorób są też w jakimś stopniu szkodliwe dla osób, które mają z nimi większą styczność. Dzisiaj opowiemy Wam jakie znaczenie w badaniach przy użyciu aparatów rentgenowskich ma właśnie ochrona.

Ochrona radiologiczna – co musisz wiedzieć?

Fartuchy używane w ochronie radiologicznejNa niebezpieczne konsekwencje promieniowania jonizującego narażone są zarówno osoby pracujące z aparaturą medyczną, jak i sami pacjenci. Należy pamiętać, że taka aparatura, żeby była dopuszczona do użycia musi dostać specjalne zezwolenie wydawane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemologiczną. To pierwszy etap ochrony radiologicznej. Podczas pracy z aparatami promieniotwórczymi pracownik jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność – przede wszystkim musi mieć założoną osłonę, która chroni przed promieniami jonizującymi. Pomieszczenie oczywiście musi być sterylne i nieprzepuszczalne – promienie nie mogą wydostać się poza gabinet. Każda przychodnia i szpital, w którym są pomieszczenia z aparatami RTG lub tomografami muszą mieć ołowiowe drzwi oraz ściany barytowane. Szyby również muszą być wykonane ze szkła ołowiowego.

Jeśli chodzi o pacjenta, ochrona radiologiczna obejmuje system osłon indywidualnych, przede wszystkich stosowanych w okolicy gonad – używane są do tego fartuchy ołowiowe oraz specjalne osłony na tarczycę. Tak samo zabezpieczeni są pracownicy – ponadto mają oni okulary ze szkłami ołowiowymi. Wszystkich zaleceń trzeba stosować restrykcyjnie, ponieważ każde uchybienie w normach może skutkować problemami zdrowotnymi.

Consutronix – ekspert w ochronie radiologicznejosłony używane w ochronie radiologicznej

Consultronix to jeden z największych w Polsce dostawców ochrony radiologicznej dla placówek medycznych. W ofercie firmy znajdziecie zarówno ołowiowe fartuchy dla pacjentów, jak i okulary ze szkłami ołowiowymi, które są niezbędne do pracy lekarza. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie lub osobiście w placówce firmy. Dane kontaktowe:

Adres: ul. Przemysłowa 17, 32-083 Balice
Telefon: 12 290 22 22
E-mail: biuro@cxsa.pl
www.consultronix.pl/oferta/diagnostyka-obrazowa/ochrona-radiologiczna