Na czym polega korporektomia?

Korporektomia to inaczej resekcja kręgu, konieczna w przypadku problemów z trzonem kręgowym, które mogłyby skutkować różnego rodzaju problemami natury neurologicznej. Jakie są dokładne wskazania do takiego zabiegu oraz jaki jest jego przebieg?

Jakie są wskazania do korporektomii?

Poza wypadkami skutkującymi złamaniami i pęknięciami kręgów, wskazaniem do wykonania takiego zabiegu bardzo często jest pojawienie się guza kręgosłupa, który może niszczyć kręgi. Guzy mogą wpłynąć także na powstawanie problemów nieurologicznych, dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowe leczenie, by uniknąć takich sytuacji. Innym wskazaniem do przeprowadzenia korporektomii jest zapalenie stawów kręgosłupa, choć w praktyce jest to dość rzadkie postępowanie.

Jak przebiega operacja?

W praktyce korporektomia to poważna operacja trwająca kilka godzin. Jej przebieg różni się w zależności od tego, w której części kręgosłupa się ją wykonuje. Przykładowo w przypadku odcinka lędźwiowego, dokonuje się stabilizacji powyższego oraz poniższego kręgu, dzięki zastosowaniu specjalnych prętów śrubowych. Następny krok to nacięcie wykonywane na brzuchu, aby przedostać się do wewnętrznej strony kręgosłupa. W ten sposób usuwany jest dany kręg i zastępowany przy użyciu implanta.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Po operacji, pacjent pozostaje w szpitalu średnio przez 14 do 18 dni, choć już wtedy niezbędne jest rozpoczęcie pierwszych zabiegów rehabilitacyjnych. Kontynuowanie takich ćwiczeń jest konieczne również po wyjściu ze szpitala, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do pełnej mobilności.

Jak widać korporektomia to skomplikowany zabieg, który musi być wykonany przez specjalistów, aby rzeczywiście przyniósł pożądany rezultat.