Czym jest badanie CRP?

Regularne badania krwi to podstawa prawidłowej profilaktyki wielu chorób. Przeczytaj nasz wpis na temat badania CRP, aby dowiedzieć się więcej o tym badaniu.

Czym jest badanie CRP?

Na wstępie warto przybliżyć sam termin CRP. Jest to białko C-reaktywne, które wytwarzane jest w wątrobie. Wskazuje on czy w organizmie powstał stan zapalny. Najczęściej pojawia się w przypadku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Badanie polega na pobraniu krwi i analizie poziomu CRP w organizmie. Sam wynik nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, gdzie pojawił się stan zapalny oraz jaka jest jego przyczyna. Na te pytania odpowiedź przyniesie dalsza diagnostyka. Badanie CRP zazwyczaj zlecane jest przez lekarza, kiedy podejrzewa on wystąpienie zmian zapalnych wewnątrz organizmu. Wyniki powinny być również rozpatrywane pod kątem konkretnej osoby. Pewne czynniki jak palenie papierosów czy otyłość może wpływać na interpretacje otrzymanych wyników poziomu CRP.

Gdzie wykonać badanie CRP?

Obecna sytuacja nie sprzyja regularnym badaniom u specjalistów. Warto jednak nie bagatelizować objawów i skonsultować swoje podejrzenia z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie badania CRP w domu. Taka usługa realizowana jest we wszystkich dużych miastach w Polsce. Wystarczy skontaktować się z firmą i umówić wizytę. Podczas niej wykwalifikowana pielęgniarka pobierze krew do badań w naszym domu. To bezpieczna i bardzo komfortowa metoda, która chroni przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem. Wyniki otrzymamy za pośrednictwem strony internetowej już po kilku dniach.