Ile dziennie należy pić wody?

Woda to składnik odżywczy dla każdej komórki w naszym organizmie, istotna jest więc jej odpowiednia podaż. Ile dziennie należy pić wody, aby być pewnym, że dostarczyliśmy jej odpowiednią ilość?

Ile dziennie należy pić wody oraz od czego to zależy?

Okazuje się, że nawet niewielkie odwodnienie może skutkować pogorszonym samopoczuciem, mniejszą wydajnością, a także bólami głowy. Jak więc zaleca Instytut Medycyny, mężczyźni powinni przyjmować każdego dnia łącznie około 3 litrów płynów, zaś kobiety ponad 2 litry. Pozostaje jednak pytanie, ile dziennie należy pić wody w czasie wysokich temperatur? Wówczas poleca się przyjmowanie nawet 4 litrów płynów na dobę, aby uniknąć udaru cieplnego.

Przyjmowanie wody przez dzieci

Wiemy już, jaka powinna być podaż płynów w przypadku dorosłych, co jednak z dziećmi? W ich przypadku optymalna wartość to około 6 szklanek wody na dzień, a także jak najwięcej warzyw i owoców, które również zawierają ją w dużych ilościach. Wyznacznikiem może być też waga i w takiej sytuacji – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci – warto pomnożyć masę działa przez liczbę 0,030. W praktyce bowiem na 1 kilogram wagi powinno przypadać 30 mililitrów wody.

Ile dziennie należy pić wody? Wystarczająco, bowiem zbyt mała ilość to negatywne skutki, zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu.