Środki chłodzące – Jakie wybrać do cięcia piłami taśmowymi?

Podczas cięcia czy spawania należy zastosować środki chłodzące, które są emulsjami o składzie wody oraz oleju. Woda zapewni skuteczne schłodzenie, natomiast olej zabezpieczy przed korozją. Kolejną korzyścią jest opcja regulowania stopnia chłodzenia. Aktualnie bardzo często stosuje się emulsje wodno-olejową w obróbce. Czasami możemy napotykać drobne problemy związane z ciągłością pracy. Należy pamiętać o regularnej wymianie środków, co niestety jest kosztowne.

środki chłodzące - większy pojemnik

Jak wymienić środek chłodzący?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej ważna jest odpowiednia wymiana środku chłodzącego. Zatem jak prawidłowo przeprowadzić taką wymianę, jeśli do niej dojdzie. Na początku najważniejsze jest pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z układu zasilania. Następnie należy przeprowadzić skuteczną dezynfekcję. Kolejnym kluczowym krokiem jest dolanie emulsji do obrabiarki.

Jak odpowiednio zadbać o wydłużenie działania emulsji?

Kluczową sprawą są odpowiednio sporządzone proporcje środka do wymieszania z wodą. Koncentrat powinien się całkowicie rozpuścić w wodzie. Podczas pracy obrabiarki należy zwracać uwagę na utrzymanie określonego poziomu stężenia. Podczas eksploatacji urządzenia woda wyparowuje, a stężenie środka jest coraz wyższe. Kolejnym ważnym aspektem jest zachowanie odpowiedniej czystości oraz porządku. Zadbanie o wszystkie powyżej omówione czynności pozwoli na zwiększenie okresu działania środka chłodzącego w obrabiarce. Emulsje możemy dostać w sklepie internetowym Protect BHP.