Tarczyca to niewielki narząd, o wielkim znaczeniu dla organizmu. Do jej zadań należą m.in. regulacja metabolizmu glukozy, białek oraz tłuszczów, rozkładanie cholesterolu w wątrobie, dbanie o układ nerwowych i wiele innych. W związku z tym, jakiekolwiek zaburzenia pracy tarczycy mogą powodować różne objawy, często trudne w pierwszej kolejności do skojarzenia z tarczycą. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Z tego artykułu dowiesz się, jakie badania na tarczycę warto wykonać.
Objawy wskazujące na choroby tarczycy
Najczęściej występujące przy chorobach tarczycy objawy mogą być wskazówką do wykonania badań, jednak warto pamiętać także o profilaktycznej diagnostyce. Niedoczynność tarczycy zazwyczaj objawia się poprzez spowolnienie metabolizmu, a co za tym idzie – zwiększeniem masy ciała. Dochodzi do tego także dotkliwe zmęczenie oraz senność. Nadczynność z kolei często powoduje nadmierną potliwość, uderzenia gorąca czy spadek masy ciała. Jeśli tylko zauważasz u siebie któryś z objawów, warto pomyśleć o tym, jakie badania na tarczycę wykonać.
Jakie badania na tarczycę będą najlepsze na początek?
Diagnostykę w kierunku chorób tarczycy najlepiej zacząć od podstawowego badania, jakim jest TSH (czyli stężenie hormonu tyreotropowego). To badanie jest najczęściej zalecane przez lekarzy, ponieważ bezpośrednio wskazuje na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jeśli jednak w grę wchodzą podejrzenia rzadszych chorób, wtedy wykonuje się badania takie jak FT4, FT3 oraz anty-TG i anty-TPO (z czego dwa ostatnie przeprowadza się przy podejrzeniu choroby Hashimoto).