Kiedy sięgnąć po leki na ból brzucha?

Ból brzucha to dość powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Jakie są jednak te najczęstsze, a także kiedy sięgnąć po leki na ból brzucha?

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

W większości przypadków przyczyna problemu jest dość prozaiczna, choć oczywiście jeśli objaw pojawia się często i utrudnia codzienne funkcjonowanie, konieczna jest pogłębiona diagnostyka lekarska. Mimo to najczęstsze powody bólu brzucha to:

  • niestrawność, która zazwyczaj połączona jest ze wzdęciami, odbijaniem oraz nudnościami,
  • ból menstruacyjny u kobiet mogący trwać nawet kilka dni, również przed miesiączką,
  • refluks, który nierzadko promieniuje nawet do gardła.

Kiedy wdrożyć leki na ból brzucha?

Leki przeznczone na ból brzucha można wdrożyć na własną rękę, choć jeśli dolegliwość przez dłuższy czas nie ustępuje, konieczna będzie wizyta lekarska. Takie preparaty to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym te najpopularniejsze i kupowane najczęściej, czyli ibuprofen oraz paracetamol. Wspomniane leki na ból brzucha są generalnie uznawane za bezpieczne, choć będą odradzane w przypadku choćby choroby wrzodowej żołądka. Przy bólu brzucha trzeba także obserwować ewentualne objawy towarzyszące. Najbardziej niepokojące to m.in. krew w stolcu lub jego zatrzymanie, a także nudności i wysoka temperatura.

Jak widać leki dedykowane na ból brzucha to preparaty, które rzeczywiście mogą pomóc przy tego typu dolegliwościach. Kluczowe jest jednak odpowiednie dawkowanie i ewentualne przeciwwskazania, które można poznać dzięki ulotkom dołączanym do takich farmaceutyków.