Na co zwracać uwagę, wybierając centrum leczenia uzależnień?

Czujesz, że nałóg przejmuje kontrole nad życiem bliskiej Ci osoby? Terapie raz w tygodniu to za mało, aby zawalczyć z uzależnieniem? Od lat uznaje się, że leczenie w ośrodku daje najlepsze efekty, gdyż wtedy odcinasz się od negatywnych bodźców i używek, a do tego możesz konsultować się ze specjalistami, kiedy tylko chcesz. Dzięki temu pozytywne efekty leczenia przychodzą znacznie szybciej. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się zapisać do ośrodka leczenia uzależnień. Już teraz sprawdź, jaki ośrodek warto wybrać.

Jak wybrać najlepszy ośrodek leczenia uzależnień?

Walka z uzależnieniem to proces, który trwa przez całe życie. Jednak dzięki poznaniu różnych technik, odłożeniu substancji uzależniającej i dokonaniu zmian w swoim życiu, możesz oprzeć się nałogowi i ponownie czerpać radość ze swojego życia.

Ważnym elementem, gdy chcesz wyjść z uzależnienia, jest terapia. Dziś dostępne są różne formy – możesz zdecydować się na terapię indywidualną, grupową, grupy wsparcia czy też wybrać centrum leczenia uzależnień.

Ta ostatnia opcja cieszy się ogromny zainteresowaniem, ale musisz zwrócić uwagę na to, by wybrać najlepszy ośrodek. Przekonaj się, czym szczególnie warto się kierować podczas poszukiwań odpowiedniego miejsca:

  • sprawdź, kto wchodzi w skład zespołu, który pracuje w ośrodku, przeanalizuj, jak często poszczególni specjaliści są dostępni i kiedy możesz liczyć na ich pomoc, poznaj też ich specjalizację, aby mieć pewność, że w ośrodku pracują osoby, które będą w stanie pomóc Ci z Twoim nałogiem,
  • przeanalizuj też, jakie metody leczenia uzależnień stosowane są w ośrodku, dopytaj się, na czym one polegają, dowiedz się, jak są one oceniane przez specjalistów,
  • możesz dopytać się o informacje na temat tego, jaki jest odsetek liczby osób, które wyzdrowiały w stosunku do tych, którzy zgłosili się do centrum leczenia uzależnień,
  • dowiedz się też, czy ośrodek utrzymuje kontakt z rodziną uzależnionego i czy w jakiś sposób dołącza ich do terapii,
  • spytaj się też o liczbę terapeutów oraz o liczbę osób, które mogą być w tym samym czasie w ośrodku,
  • oczywiście przekonaj się też, jaki jest standard ośrodka, przejrzyj zdjęcia czy filmiki,
  • porównaj cenniki, aby mieć pewność, czy oferta ośrodka jest warto swojej ceny.

ośrodek leczenia uzależnień

Jaki program leczenia uzależnień jest najlepszy?

Dobry program wychodzenia z uzależnienia powinien łączyć aspekt fizyczny z duchowym, psychologicznym. Ważne jest poznanie przyczyn sięgnięcia po używki, poprawa swojej samooceny i wsparcie w trudnej drodze wychodzenia z uzależnienia. Oprócz detoksykacji organizmu dostępna jest też implantacja wszywki alkoholowej, psychoterapia indywidualna lub też grupowa. Warto zwrócić uwagę na to, czy ośrodek oferuje też warsztaty motywacyjne, które pomagają znaleźć sobie miejsce w świecie.