Angiograf – co warto o nim wiedzieć

Czym jest angiograf? W jakich przypadkach to urządzenie okazuje się niezwykle przydatne? Jeśli do tej pory nie miałeś pojęcia co kryje się pod tym tajemniczym terminem koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu. Badania angiograficzne są bowiem bardzo użyteczne w przypadku obrazowania interwencyjnego i wielokrotnie mogą uratować życie pacjenta.

Kiedy przydaje się angiograf?

Angiograf w sali szpitalnej

Badania angiograficzne zwykle zleca się w przypadku podejrzenia zwężenia światła naczyń krwionośnych, osób czekających na operację wymiany zastawek serca, tętniaków, naczyniaków, choroby niedokrwiennej serca czy guzów nowotworowych. Zasadniczo angiografia jest rodzajem badania obrazowego, które pozwala na wizualizację wnętrz naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Przede wszystkim nacisk kładziony jest na żyły tętnice oraz komory serca. Badanie w dużym uproszczeniu polega na wstrzyknięciu środka kontrastowego, a następnie prześwietleniu w oparciu o promienie rentgenowskie. Aby zdjęcia jak najlepiej oddały stan pacjenta i ukazywały badany fragment pod różnym kątem, lekarz manewruje stołem bądź samym aparatem. Istnieje wiele wskazań dotyczących tego, jak prawidłowo przygotować się do badania. Począwszy od wcześniejszych badań typu RTG klatki piersiowej (na przykład przed angiografią tętnic wieńcowych), po takie standardowe jak zakaz spożywania posiłków w dniu badania.

Supernowoczesny sprzęt medyczny

Angiograf - artis zee

Warto wspomnieć o tym, że angiograf z roku na rok jest ulepszany, a jedne z bardziej nowoczesnych urządzeń tego typu to Robot Artis zeego. Jego największą zaletą jest możliwość precyzyjnego manewrowania ramieniem urządzenia, przez co pacjent może pozostać nieruchomy podczas trwania całego zabiegu. Angiografy  dostępne są zarówno jako systemy podłogowe, jak też z zawieszeniem sufitowym. Jednym z dystrybutorów tego i innych specjalistycznych urządzeń medycznych jest firma Consultronix.

 

Więcej informacji:

Consultronix SA

ul. Przemysłowa 17
32-083 Balice
+48 12 290 22 22
biuro@cxsa.pl