RTG cyfrowy – charakterystyka urządzenia

RTG cyfrowy, czyli innymi słowami rentgen cyfrowy to bardzo znane urządzenie wykorzystywane w badaniach klatki piersiowej, jamy brzusznej, odcinków kręgosłupa czy głowy. W tym celu wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie umożliwiające otrzymanie obrazu badanej części ciała. Na rynku spotykamy dwa rodzaje rentgenów – analogowy i rtg cyfrowy.

Na czym polega badanie rentgenowskie?

Badanie RTG cyfrowy

W bardzo dużym uproszczeniu badanie rentgenowskie polega na prześwietleniu diagnozowanych fragmentów ciała promieniowaniami X. Ponieważ kości pochłaniają zdecydowaną większość promieni, dlatego na wykonanym zdjęciu widzimy je w białym kolorze. Ze względu na fakt, iż promienie absorbowane są przez ludzi bardzo istotne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń personelu medycznego. Jest to tez przyczyna, dla której badanie to może być powtarzane co najwyżej kilka razy w ciągu roku.

 RTG cyfrowy – zakup aparatu

Urządzenie RTG cyfrowy

Sam aparat dostępny jest w wersji analogowej, bądź unowocześnionej – cyfrowej. RTG cyfrowy posiada płaski detektor cyfrowy, którego użycie jest stosunkowe proste, a obsługa niezwykle intuicyjna. W skład urządzenia wchodzi lampa, która jest zamontowana na mobilnej kolumnie podłogowej, statywu oraz oczywiście stołu posiadającego stałą wysokość. Przykładem nowoczesnego RTG cyfrowego jest Multix Select DR, który olbrzymią zaletą jest wysokiej jakości system do obróbki zdjęć. Oznacza to, że ostateczna wizualizacja pojawia się zaledwie po 10 sekundach od czasu ekspozycji. Jedną z firm posiadającą RTG cyfrowy jest Consultronix. Firma działa na rynku od ponad kilkunastu lat, a w tym czasie wyposażyła szereg placówek medycznych w najlepszej jakości sprzęt.

Dowiedz się więcej:

CONSULTRONIX S.A.
ul. Przemysłowa 17
32-083 Balice
+48 12 290 22 22
biuro@cxsa.pl
www.consultronix.pl