Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Siedzący tryb życia i brak odpowiedniej aktywności ruchowej często wywołuje problemy związane z bólem kręgosłupa lędźwiowego. Nie można go bagatelizować, ponieważ przewlekłe i nasilające się bóle mogą skończyć się nawet operacją. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, a odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przynoszą ulgę.

Przygotuj się do ćwiczeń

Jeśli odczuwasz ból lędźwi, musisz niezwłocznie zacząć działać. Poświęć zaledwie 20 min w ciągu dnia, by pozbyć się dolegliwości i wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Wszystkie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy powinny być starannie wykonywane – najlepiej w 3-5 seriach.

 ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Do najpopularniejszych ćwiczeń na ból pleców należą:

  • Koci grzbiet – wykonywane w pozycji klęku podpartego. Patrzymy przed siebie i utrzymujemy kręgosłup w pozycji naturalnej. Przy wdechu unosimy głowę, natomiast przy wydechu opuszczamy ją i wyciągamy kręgosłup mocno w górę.
  • Rozciąganie w klęku podpartym – polega na wyciąganiu i zginaniu kończyn. Prawą rękę należy unieść i wyprostować do przodu, natomiast lewą nogę wyprostować i wyciągnąć do tyłu. Po chwili zginamy kończyny i ręką dotykamy kolana. Następnie zmieniamy stronę.
  • Syrenka – należy położyć się na ziemi twarzą w stronę podłogi, następnie podeprzeć się na wyprostowanych rękach. W ćwiczeniu odchylamy głowę do tyłu. Staramy utrzymać się na prostych rękach około pół minuty.
  • Rozciąganie z leżeniem na plecach – ręce układamy wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, stopy złączone. Następnie odchylamy kolana na boki w stronę maty.

Wymienione ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy powinny przynieść Ci szybką ulgę w bólu, jednak należy pamiętać o systematycznej pracy.