Usuwanie znamion skórnych

Usuwanie znamion skórnych to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych. Polega na wycięciu zmiany, zwykle za pomocą skalpela. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie laserowe.

Jak usunąć zmiany skórne

Czy usuwanie znamion skórnych boli?

Dobór metody usuwania znamion skórnych uzależniony jest od rodzaju zmiany, jej umiejscowienia i wielkości. Podczas wizyty lekarskiej chirurg stwierdza, z jakim typem zmiany mamy do czynienia. Następnie dobiera się odpowiednią metodę, dzięki której usuwanie znamion skórnych jest najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze dla pacjenta. Poprawnie wycięte znamiona i zmiany zwykle nie zostawiają dużych blizn. Warto również podkreślić, że usuwanie wszelkich zmian skórnych powinno być poprzedzone stosownymi badaniami. Zmiany o charakterze nowotworowym nie zawsze mogą być usunięte. Są obarczone ryzykiem przerzutów, dlatego chirurg bardzo dokładnie określa w takim przypadku rodzaj zmiany i stopień złośliwości nowotworu.

Leczenie zmian skórnych

Rekonstrukacja ubytków poresekcyjnych

Usuwanie znamion skórnych o charakterze nowotworowym zwykle wiąże się z koniecznością wypełniania ubytków. Polega to na na przeszczepianiu tkanek z innego miejsca. W tym wypadku dobór rekonstrukcji również jest odpowiednio dobierany na podstawie wielkości i rodzaju ubytku. Zarówno decyzję o metodzie usuwania znamion skórnych, jak i rekonstrukcji ubytków podejmuje lekarz. Oba zabiegi wymagają przeprowadzania stosownych badań i przygotowania pacjenta do zabiegu. Blizny po tego typu zabiegach z czasem stają się coraz mniej widoczne.