Fotowoltaika dla firm – ekologiczny sposób na zarabianie

Ekologia zwykle kojarzy się z koniecznością dodatkowych nakładów finansowych. Rozwiązania przyjazne środowisku mogą nie cieszyć się dzięki temu powodzeniem wśród tych przedsiębiorców, którzy szukają oszczędności. Tym, co zmienia sytuację, jest fotowoltaika dla firm – innymi słowy, metoda produkowania prądu elektrycznego z wykorzystaniem dostępnego za darmo i występującego w obfitości surowca– światła słonecznego.

Fotowoltaika – jak to działa?fotowoltaika panel

Podstawą działania instalacji fotowoltaicznych, zarówno instalowanych na domach prywatnych, jak i na budynkach przemysłowych (tzw. fotowoltaika dla firm) jest tzw. efekt fotowoltaiczny. Sam proces jest złożony, ale w przybliżeniu można go przedstawić w ten sposób, że w ogniwach fotowoltaicznych znajduje się materiał mający właściwości półprzewodnika – w wielu przypadkach jest to krzem. Niewidoczne gołym okiem, a dopiero za pomocą specjalistycznej aparatury fotony, których miliony tworzą wiązkę słoneczną, uderzają w powierzchnię materiału, powodując zjawisko elektryczności – czyli poruszania się elektronów.

Czy to już wszystko?

W pierwszej chwili wytworzony zostaje prąd stały – ale dzięki inwerterowi, stanowiącemu część instalacji fotowoltaicznej, zostaje zamieniony na prąd zmienny – czyli taki, który można wykorzystać do zasilania maszyn produkcyjnych, jak i i zwykłych urządzeń domowych.

I czy fotowoltaika dla firm aby na pewno się opłaca?

Kwestią podnoszoną często podczas dyskutowania możliwości, jakie daje fotowoltaika dla firm, jest opłacalność inwestycji. Ta kwestia staje się bardziej przejrzysta, biorąc pod uwagę dostępne dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programów dotowania ekologicznych rozwiązań biznesowych. Obecnie warto się przyjrzeć m.in. temu, co proponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki środkom, które można stamtąd pozyskać, inwestycja ma szansę być dostępna szerzej, również dla mniejszych przedsiębiorców.